Welcome to Ziarul Mara   Click to listen highlighted text! Welcome to Ziarul Mara

Weekend de violență și incendii în Teleorman! Bătăi, agresiuni în familie și un autoturism făcut scrum. Mai multe persoane au ajuns în arest

Mai multe incidente grave petrecute în ultimele zile în județul Teleorman au dus la reținerea și arestarea unor persoane, după intervențiile polițiștilor din Roșiori de Vede, Dobrotești și Alexandria. Dosarele vizează fapte de violență, agresiuni în familie și distrugere prin incendiere.

Bătaie în plină stradă la Roșiori de Vede. Doi bărbați au fost reținuți

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Roșiori de Vede au deschis un dosar penal pentru infracțiunea de lovirea sau alte violențe, după ce doi bărbați s-ar fi agresat reciproc.

Potrivit anchetatorilor, incidentul a avut loc pe 14 iunie, în municipiul Roșiori de Vede. În urma cercetărilor și a probatoriului administrat, cei doi bărbați au fost reținuți.

Cercetările continuă sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Roșiori de Vede, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs conflictul.

Și-a bătut propriul tată! Tânăr din Stejaru, reținut pentru violență în familie

Un alt caz grav a fost înregistrat în comuna Stejaru, unde un tânăr este cercetat pentru violență în familie.

Conform polițiștilor din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Dobrotești, incidentul s-a petrecut pe 12 iunie, la domiciliul familiei. În urma unui conflict, tânărul și-ar fi agresat fizic tatăl.

Pe numele acestuia a fost emis un ordin de protecție provizoriu, iar după administrarea probelor, polițiștii au dispus măsura reținerii.

Dosarul este instrumentat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Roșiori de Vede.

Gest șocant la Mârzănești! Și-a incendiat mașina cu o butelie și a ajuns după gratii

Cel mai spectaculos și periculos incident s-a produs în comuna Mârzănești, unde un bărbat este acuzat că și-a incendiat propriul autoturism folosind o butelie.

Flăcările au cuprins rapid vehiculul, care a fost distrus în totalitate. Polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Alexandria au deschis un dosar penal pentru distrugere și au dispus reținerea suspectului.

Cazul a fost analizat de Judecătoria Alexandria, iar judecătorul de drepturi și libertăți a admis propunerea procurorilor, dispunând arestarea preventivă a bărbatului.

Toate cele trei cazuri sunt în continuare investigate de polițiști și procurori, care încearcă să stabilească exact circumstanțele producerii faptelor.

Seria incidentelor petrecute într-un interval scurt de timp readuce în atenție fenomenul violenței și al faptelor cu potențial periculos pentru comunitate, autoritățile transmițând că vor continua să intervină ferm în astfel de situații.

Mircea OLTEANU

Despre autor

Click to listen highlighted text!