Val de violențe și infracțiuni în Teleorman: Doi bărbați reținuți, un șofer prins băut la volan
Polițiștii din județul Teleorman au intervenit, în doar 24 de ore, în mai multe cazuri de violență și abateri rutiere, care au dus la reținerea a doi bărbați și deschiderea mai multor dosare penale.
Bătaie între consăteni în Balaci: Un tânăr de 26 de ani ajunge în arest
Un tânăr de 26 de ani, din comuna Balaci, a fost reținut de polițiștii din cadrul Poliției municipiului Roșiori de Vede, fiind cercetat pentru lovire sau alte violențe. Incidentul a avut loc în seara zilei de 7 iunie, în jurul orei 20:30, când un bărbat de 24 de ani a sunat la 112 și a reclamat că a fost agresat fizic.
Potrivit anchetatorilor, pe fondul unui conflict spontan, victima ar fi fost lovită de către un consătean. În urma administrării probelor, agresorul a fost reținut și dus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Giurgiu. Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Roșiori de Vede.
Scandal la bar în comuna Lisa: Administrator agresat și mobilier distrus
Tot pe 7 iunie, în jurul orei 12:28, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Crângu au fost chemați să intervină la un bar din comuna Lisa, unde fusese semnalată o altercație. Potrivit apelului la 112, între socrul apelantului și un bărbat de 39 de ani izbucnise un conflict.
Cercetările au scos la iveală că bărbatul de 39 de ani ar fi provocat distrugeri în local, avariind mobilierul, și l-ar fi agresat fizic pe administratorul barului. După analizarea probelor, polițiștii au decis reținerea acestuia și plasarea lui în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din Giurgiu. Dosarul penal deschis vizează faptele de lovire sau alte violențe și distrugere, iar ancheta este coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Turnu Măgurele.
Șofer prins băut la volan în Vitănești: Dosar penal pentru alcool la volan
În aceeași zi, la ora 09:14, polițiștii rutieri au oprit în localitatea Vitănești un autoturism condus de un bărbat de 32 de ani. Testat cu aparatul etilotest, șoferul avea o alcoolemie de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Acesta a fost dus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice, conform procedurilor legale. Polițiștii au deschis un dosar penal, iar cercetările sunt în desfășurare.
Poliția Română reamintește cetățenilor că toleranța față de actele de violență sau încălcarea legislației rutiere este zero și încurajează raportarea imediată a oricăror fapte antisociale prin numărul unic de urgență 112.
Mircea OLTEANU