Welcome to Ziarul Mara   Click to listen highlighted text! Welcome to Ziarul Mara

Teleormănenii vor putea cumpăra criptomonede de la Poștă

Teleormănenii vor putea alimenta cu numerar, în curând, conturile de pe platforma Bitcoin România la oficiile poștale din Alexandria

Compania Națională ,,Poșta Română” anunță, printr-un comunicat, lansarea unui proiect pilot inovator, în parteneriat cu BTR Exchange (Bitcoin România) – principala platformă de schimb de criptomonede din țară. În cadrul acestui parteneriat, sunt instalate primele terminale pentru alimentarea conturilor crypto, direct din rețeaua oficiilor poștale.

Primul terminal este deja funcțional în incinta Oficiului Poștal 1 din Tulcea, oferind posibilitatea utilizatorilor de a depune numerar pentru alimentarea conturilor de pe platforma Bitcoin România. Această inițiativă facilitează accesul la tranzacționarea criptomonedelor, contribuind la creșterea incluziunii financiare digitale.

În perioada următoare, alte patru oficii poștale din Alexandria, Piatra Neamț, Botoșani și Nădlac vor beneficia de astfel de terminale. Proiectul reflectă angajamentul Poștei Române de a integra tehnologii de ultimă generație în serviciile sale și de a aduce inovația mai aproape de toți cetățenii, inclusiv în zonele mai puțin digitalizate.

Această inițiativă se înscrie în strategia pe termen lung a companiei de transformare digitală și modernizare a serviciilor tradiționale.

Dana PĂUNE

Despre autor

Click to listen highlighted text!