Welcome to Ziarul Mara   Click to listen highlighted text! Welcome to Ziarul Mara

Ședinţa ordinară a Colegiului Prefectural

Marți, 31 martie, 2026, începând cu ora 14.00, s-a desfășurat în sala mare de ședințe din Palatul Administrativ şedinţa ordinară a Colegiului Prefectural, organizat la nivelul judeţului Teleorman.

Ședința festivă, datorită faptului că în data de 2 aprilie este marcată Ziua Instituției Prefectului, a început cu Imnul României, după care a urmat un moment de reculegere pentru toți cei care au lucrat în această instituție și nu mai sunt printre noi.

Ordinea de zi a ședinței a fost următoarea: Raport privind activitatea desfășurată de către Casa Județeană de Pensii Teleorman în anul 2025; Informare privind activitatea Inspecției de Prevenire, cu accent pe reducerea numărului de obiective socio-economice fără autorizație de securitate la incendiu; Raport privind activitatea desfășurată de către Direcția Județeană de Mediu Teleorman în anul 2025; Raport cu privire la activitatea desfășurată de Comisariatul Județean Teleorman al Gărzii Naționale de Mediu în anul 2025; Stadiul implementării pe anul 2025 a Planului de acțiuni pentru realizarea obiectivelor cuprinse în Programul de Guvernare; Informare privind activitatea desfășurată de serviciile publice și instituțiile publice, ai căror conducători sunt membri ai Colegiului Prefectural, în luna februarie 2026.

În finalul ședinței, prefectul Benone Rababoc a anunțat că a fost deschisă Cartea de Onoare a Instituției Prefectului, în care suntem invitați să ne așternem gândurile.

Cornelia RĂDULESCU

 

Despre autor

Click to listen highlighted text!