Seară agitată în Videle: polițiști, jandarmi și câini antidrog în acțiune: zeci de sancțiuni, permise reținute și testări pentru alcool și droguri
In ziua de 30 septembrie a.c., în intervalul orar 17:00–20:00, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Teleorman, în colaborare cu Biroul Județean de Poliție Transporturi Teleorman și Inspectoratul de Jandarmi Județean, au desfășurat o acțiune cu efective mărite în
orașul Videle și zonele adiacente. Scopul acțiunii a fost menținerea ordinii și siguranței publice, precum și creșterea gradului de disciplină rutieră.
În urma controalelor, au fost aplicate 47 de sancțiuni contravenționale, valoarea totală a amenzilor depășind 18.000 de lei. Totodată, au fost legitimate 97 de persoane și au fost verificate 81 de autovehicule.
Polițiștii au reținut două permise de conducere și nouă certificate de înmatriculare, ca urmare a abaterilor constatate în trafic.
Pentru prevenirea conducerii sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise, au fost efectuate 51 de testări cu aparatul etilotest și 6 testări pentru detectarea consumului de droguri. În sprijinul acestei misiuni a fost angrenat și un echipaj canin specializat, care a avut rolul de a depista substanțele interzise.
Reprezentanții IPJ Teleorman transmit că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, având ca obiectiv prevenirea faptelor antisociale și reducerea riscului rutier.
Polițiștii reamintesc cetățenilor importanța respectării legislației în vigoare, a adoptării unui comportament responsabil în spațiul public și în trafic, precum și a cooperării cu autoritățile pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță.
Mircea OLTEANU