Repere teleormănene: Generalul David Praporgescu: „Nu slăbiţi credinţa, a noastră e izbânda!”
David Praporgescu, erou al Primului Război Mondial s-a născut la 13 decembrie 1966 la Turnu Măgurele, într-o familie de țărani. Școala primară și două clase de liceu le-a urmat în orașul natal, apoi a devenit bursier al Școlii Normale pentru Învățătura Poporului Român, din București. După terminarea școlii, a activat ca învățător în satul Lița din apropierea orașului Turnu Măgurele.
În anul 1885 s-a înrolat ca soldat voluntar în Regimentul 11 Călărași din Botoșani, iar în 1888, când avea gradul de sergent, i s-a aprobat să meargă la examenul de absolvire la Școala Militară de Infanterie și Cavalerie din București. S-a clasificat primul din 100 de absolvenți, fiind avansat la gradul de sublocotenent la 1 octombrie 1888.
Între 1889-1890 a urmat Școala Specială de Cavalerie din București, pe care a absolvit-o tot ca șef de promoție, iar în 1894 a fost trimis la perfecționare în Franța, la Școala de Echitație de la Samur, după care a efectuat un stagiu de pregătire la Regimentul 5 Dragoni din Compiegne. A urmat în țară cursurile Școlii Superioare de Război, iar în perioada 1902-1903 a fost trimis din nou peste hotare pentru un stagiu de pregătire în armata austro-ungară.
David Praporgescu a ocupat diferite poziții în cadrul unităților de cavalerie sau în eșaloanele superioare ale armatei, cele mai importante fiind cele de comandant al Regimentului 4 Roșiori sau comandant al Brigăzii 2 Călărași.
A avut și o bogată carieră didactică în instituțiile militare de învățământ, fiind șef de secție, profesor de cavalerie și de tactica armei cavalerie la Școala de Ofițeri de Infanterie și Cavalerie, între 1903-1908 și șef de catedră pentru tactica cavaleriei, la Școala Superioară de Război.
În perioada Primului Război Mondial, a îndeplinit funcțiile de comandant al Diviziei 20 Infanterie, în perioada 14/27 august-16/29 septembrie 1916 și comandant al Corpului I Armată în perioada 17/30 sept.-30 sept./13 oct. 1916, distingându-se în Bătălia de pe Valea Oltului din anul 1916.
Pe 13 octombrie, generalul Praporgescu era decis să câştige şarja de la Coţi şi a refăcut forţele de rezervă de la Grebleşti. Aici, explozia unui obuz i-a adus moartea în timp ce acesta le vorbea soldaţilor: „Nu slăbiţi credinţa, a noastră e izbânda!”.
David Praporgescu a fost primul general al Armatei Române care a căzut pe linia frontului în Primul Război Mondial. A fost înmormântat în cimitirul Bellu din Bucureşti.
În anul 1927 a fost decorat post-mortem cu Ordinul „Mihai Viteazul”, clasa III, prin Înalt Decret nr. 614 din 2 martie 1927, pentru modul cum a acționat în campania anului 1916: „Pentru vitejia și destoinicia cu care a condus personal operațiunile trupelor de pe Valea Oltului și Munții Colți în anul 1916, căzând grav rănit de o schijă de obuz, în linia I-a de tranșee, pe când îmbărbăta pe soldați la luptă crâncenă contra inamicului care era mult superior ca număr, murind ca un erou din cauza rănilor căpătate.”
Sursa și sursa foto: ro.wikipedia.org, jurnalspiritual.eu
Documentare: Cornelia RĂDULESCU