Programul de Relansare economică al PSD
Miercuri, 17 septembrie 2025, la sediul organizației județene Teleorman a Partidului Social Democrat a avut loc o conferință de presă susținută de senatorii Claudiu Daniel Catană și Ionuț Ciprian Ciuperceanu și deputatul Mădălin Borș.
Parlamentarii teleormăneni au prezentat Programul de Relansare economică al PSD
.
PSD propune acordarea unei prime de stabilitate de 1.000 de lei/ lună în primele 12 luni de angajare și de 1.250 de lei/ lună în următorul an, acordată tinerilor care nu au un loc de muncă și care se angajează pentru prima dată.
Acest proiect vizează tinerii care nu lucrează în acest moment și nu sunt înscriși într-o formă de educație sau formare profesională, în condițiile în care rata șomajului la această categorie socială este de peste 24 la sută.
S-a precizat că există scheme de finanțare europene pentru astfel de cheltuieli și care „în acest moment nu sunt folosite de țara noastră”.
În cadrul acestui program, li se va cere angajatorilor următoarele garanții: contractul trebuie să fie pe minim 12 luni după finalizarea facilității; o perioadă de mentorat și un raport de formare la 6/12 luni; o modalitate prin care statul să-și recupereze aceste facilități dacă obligațiile nu sunt respectate
Pachetul de relansare economică propus de PSD conține, pe lângă facilitatea pentru tineri, alte două instrumente: garanții de stat pentru IMM-uri și crearea cadrului legal pentru susținerea companiilor care investesc în cercetare-dezvoltare-inovare.
PSD propune o schemă de garanții de stat pentru creditele IMM-urilor, structurată astfel: 60% din plafon pentru investiții (echipamente, construcții, digitalizare); 40% pentru capital de lucru (stocuri, furnizori, cash-flow).
A doua facilitate propusă de PSD este susținerea companiilor care investesc în cercetare-dezvoltare-inovare și prevede: până la 50% sprijin (credit fiscal) pentru investiții în centre de date și inteligență artificială, hardware, spații și software critic; super-deducere de până la 200% pentru cheltuielile de Cercetare-Dezvoltare realizate în maxim 5 ani; credit fiscal de 30% pentru cheltuieli de cercetare–dezvoltare–inovare și acces la creditele pentru cercetare cu cost redus.
Prin acest program se generează locuri de muncă de calitate (cercetători/ingineri).
Efectele celor trei facilități sunt: cel puțin 25.000 de tineri integrați pe piața muncii; 1.000 proiecte de cercetare–dezvoltare–inovare sprijinite; minimum 200 produse și servicii noi care apar pe piață; suma totală pentru credite pentru IMM-uri va fi undeva în jur de 15 mld. lei
PSD nu propune prin acest program cheltuieli suplimentare, ci investiții în oameni și în idei.
Prin acest program se arată că dincolo de austeritate, există și posibilitatea de creștere economică.
Cornelia RĂDULESCU