Prima zi de concediu medical nu mai este plătită de la 1 februarie
Începând cu 1 februarie, sistemul concediilor medicale din România intră î
ntr-o nouă etapă, odată cu introducerea unei măsuri care îi va afecta direct pe toți salariații- prima zi de concediu medical nu va mai fi plătită. Decizia autorităților vine în contextul unor modificări mai ample menite să reducă cheltuielile din sistemul de sănătate și să limiteze acordarea abuzivă a certificatelor medicale.
Potrivit noilor reguli, prima zi de concediu medical va fi considerată zi neplătită, indiferent de motivul concediului, boală obișnuită, gripă, afecțiuni cronice sau alte probleme medicale care necesită repaus. Această zi nu va fi achitată nici de angajator, nici din bugetul asigurărilor sociale de sănătate. Practic, pentru fiecare episod de îmbolnăvire, salariatul pierde automat echivalentul unei zile de venit.
După prima zi neplătită, concediul medical se achită astfel:
– zilele 2–6 sunt plătite de angajator, conform procentelor stabilite de lege;
– ziua a 7-a indemnizația este decontată din bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS).
Procentul din salariu care se plătește diferă în funcție de durata concediului și de tipul afecțiunii, însă, în cazul concediilor scurte, impactul financiar este resimțit mult mai puternic.
Măsura îi afectează în special pe angajații care au concedii medicale de 1–3 zile, foarte frecvente în cazul virozelor sau episoadelor ușoare de boală ,salariații cu venituri mici, pentru care pierderea unei zile de salariu contează semnificativ, angajații din mediul privat, unde concediile medicale sunt atent monitorizate.
Autoritățile subliniază că statutul de asigurat nu se pierde, vechimea în muncă nu este afectată, iar concediul medical rămâne justificat legal.
Totuși, impactul financiar este real, iar unii angajați se pot vedea puși în situația de a merge la serviciu bolnavi, pentru a nu pierde bani.
Angajatorii sunt obligați să actualizeze procedurile interne de salarizare, sa evidențieze clar prima zi de concediu medical ca zi neplătită si sa gestioneze eventualele nemulțumiri ale angajaților.
Unele companii iau în calcul să acopere voluntar prima zi din fonduri proprii, sub formă de beneficiu, însă acest lucru nu este obligatoriu și poate avea implicații fiscale.
Guvernul justifică măsura prin creșterea numărului de concedii medicale acordate pentru perioade foarte scurte, suspiciuni de abuz în sistem, presiunea bugetară asupra fondului de sănătate.
Introducerea primei zile de concediu medical fără plată, începând cu 1 februarie, marchează o schimbare importantă în relația dintre angajat, angajator și stat. Deși autoritățile susțin că măsura are rolul de a reduce abuzurile și de a proteja bugetul sistemului de sănătate, efectul imediat este pierderea unui venit garantat în momentul în care salariatul este vulnerabil – când este bolnav.
Adriana VENE