Meciurile de fotbal pentru barajul de promovare în Liga 3 sezon 2024 – 2025

Potrivit comunicatului AJF Teleorman, Marți, 6 februarie a.c , la Casa Fotbalului s-au stabilit, prin tragere la sorți, duelurile pentru barajul de promovare în Liga 3, ediția 2024-2025..

Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 29 mai 2014, promovează din Liga 4 în Liga 3, campionatul ediţiei 2024/2025, cele 21 de echipe câştigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 de campioane judeţene declarate de AJF/AMFB.

Jocurile se desfăşoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe 16 iunie 2024, ora 18:00, respectiv 23 iunie 2024, ora 17:30.

Regiunea 1: Botoșani – Iași, Suceava – Vaslui, Neamț – Bacău

Regiunea 2: Bihor – Maramureș, Bistrița-Năsăud – Satu Mare, Cluj – Sălaj

Regiunea 3: Brașov – Alba, Sibiu – Harghita, Mureș – Covasna

Regiunea 4: Mehedinți – Gorj, Caraș-Severin – Timiș, Arad – Hunedoara

Regiunea 5: Olt – Vâlcea, Argeș – Teleorman, Dâmbovița – Dolj

Regiunea 6: Ilfov – București, Călărași – Ialomița, Giurgiu – Prahova

Regiunea 7: Vrancea – Buzău, Brăila – Tulcea, Galați – Constanța

Întrucât a fost eliminat principiul avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri de baraj, egalitatea se menţine, la puncte și golaveraj, jocul retur se va prelungi cu două reprize de câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare, în conformitate cu Legile Jocului.

Evenimentul a fost urmat de tragerea la sorți a primului tur din cadrul etapei interjudețene a campionatelor U17 și U19 județene, se mai arată în comunicat.

Etapa Interjudețeană prevede trei tururi eliminatorii, într-o singură manșă, programate pe 26 mai, 2 iunie, 9 iunie 2024.

Etapa interjudețeană U19, primul tur:

Regiunea 1: Bacău – Vaslui, Suceava – Neamț, Botoșani – Iași

Regiunea 2: Satu Mare – Cluj, Maramureș – Bistrița-Năsăud, Bihor – Sălaj

Regiunea 3: Covasna – Brașov, Mureș – Harghita, Alba – Sibiu

Regiunea 4: Arad – Mehedinți, Caraș-Severin – Timiș, Gorj – Hunedoara

Regiunea 5: Dâmbovița – Vâlcea, Teleorman – Olt, Dolj – Argeș

Regiunea 6: București – Ilfov, Călărași – Giurgiu, Prahova – Ialomița

Regiunea 7: Buzău – Brăila, Constanța – Tulcea, Galați – Vrancea

Etapa interjudețeană U17, primul tur:

Regiunea 1: Neamț – Botoșani, Bacău – Suceava, Vaslui – Iași

Regiunea 2: Cluj – Bihor, Satu Mare – Bistrița-Năsăud, Maramureș – Sălaj

Regiunea 3: Brașov – Mureș, Sibiu – Harghita, Covasna – Alba

Regiunea 4: Timiș – Arad, Mehedinți – Hunedoara, Caraș-Severin – Gorj

Regiunea 5: Teleorman – Vâlcea, Dâmbovița – Dolj, Argeș – Olt

Regiunea 6: Prahova – Călărași, Ilfov – Ialomița, București – Giurgiu

Regiunea 7: Galați – Constanța, Vrancea – Tulcea, Brăila – Buzău

Mircea OLTEANU

/