Welcome to Ziarul Mara   Click to listen highlighted text! Welcome to Ziarul Mara

Lucrări pentru prevenirea și corectarea avariilor în rețelele electrice din Teleorman

Pe măsură ce se apropie Paștele, datele privind comportamentul de consum al românilor arată o schimbare semnificativă în modul în care aceștia își planifică cheltuielile în această perioadă festivă. Conform ultimelor rezultate ale Barometrului Sezoanelor Financiare, românii sunt mult mai precauți acum decât în trecut și cheltuiesc relativ puțin în comparație cu alte ocazii de cumpărături  importante ale anului.

Doar aproximativ 20% dintre români au declarat că intenționează să cheltuiască mai mult de Paște decât în mod obișnuit, comparativ cu restul anului, arată datele recente. Această pondere este semnificativ mai mică decât înregistrările din alte perioade festive — de exemplu, în sezonul sărbătorilor de iarnă (Crăciun și Revelion), 63% dintre respondenți au spus că își măresc cheltuielile, iar de Black Friday procentul celor care alocă un buget mai mare ajungea la 39%.

Rezultatele studiului reflectă o atitudine mai calculată și prudentă a consumatorilor români în sezonul de Paște 2026. Românii sunt mai atenți la prețuri și la promoții, preferând să își planifice listele de cumpărături și să evite cheltuielile inutile.

Potrivit unui alt studiu privind comportamentul de consum în această perioadă, criteriul prețului devine tot mai dominant, iar interesul pentru campaniile de reduceri este în creștere. Românii combină tot mai des căutarea promoțiilor online cu cea din magazine fizice (63% în 2026, față de 39% în 2025), iar ponderea celor complet dezinteresați de reduceri a scăzut sub 1%.Criteriul prețului a devenit aproape la fel de important ca și calitatea- 95% dintre români consideră calitatea esențială, iar 92% acordă atenție prețului, cel mai mic decalaj dintre criterii.

Această prudență vine într-un context economic în care mulți români resimt presiuni financiare — fie din cauza inflației ridicate, fie din cauza anxietății legate de bani și a nevoii tot mai mari de a gestiona eficient bugetul personal. O parte semnificativă a populației recunoaște că își planifică bugetele cu atenție, iar un procent important menționează că depășirea sumei alocate este un risc real dacă nu își respectă disciplina de cumpărare.

Produsele alimentare rămân principala categorie de cheltuieli, aproape 40% dintre români planificând să aloce peste 500 lei. Urmează cadourile pentru familie și prieteni (47% cheltuieli peste 300 lei) și vacanțele (14% peste 1.000 lei). Băuturile alcoolice și non-alcoolice, precum și produsele de curățenie, rămân în zona de bugete reduse.

Chiar dacă Paștele rămâne un moment important pentru întâlniri de familie și cumpărături alimentare, românii îl abordează acum cu o mare prudență financiară.

Adriana VENE

Despre autor

Lasă un răspuns

Click to listen highlighted text!