Evaluare Națională: 88 de centre de examen și 2132 de elevi înscriși în Teleorman
Proba scrisă la Limba și literatura română- Evaluare Națională la clasa a VIII-a 2025 a avut loc luni, 23 iunie, începând cu ora 9.00. În județul Teleorman sunt 88 de centre de examen, fiind înscriși 2132 elevi.
Toate centrele de examen din județul nostru au descărcat subiectele la timp, toți elevii fiind prezenți și neînregistrându-se evenimente.
Elevii trebuie să respecte o serie de re
guli stabilite prin procedură de Ministerul Educației și Cercetării (MEC), de la sosirea la centrul de examen și până la predarea lucrării.
Adolescenții trebuie să ajungă la centrul de examen între orele 8:00 și 8:30 și trebuie să aibă cu ei actul de identitate (carte de identitate „buletin”, pașaport sau certificat de naștere pentru cei care nu au împlinit 14 ani) și instrumentele de scris. Cu ajutorul actului de identitate vor fi legitimați în sală de profesorii asistenți.
Înainte de intrarea în sala în care susțin proba, aceștia vor lăsa ghiozdanele, telefoanele mobile, notițele și orice alte obiecte personale într-o sală special destinată, de regulă sub supraveghere, unde primesc un bilet sau un autocolant de identificare pentru recuperarea obiectelor la finalul probei pe baza lui.
Dacă refuză să-și lase obiectele personale în sala dedicată, elevii nu pot intra în examen, potrivit procedurii MEC consultate de Edupedu.ro.
Absolvenții de gimnaziu au voie să scrie pe foaia de examen cu pix sau stilou cu cerneală/ pastă albastră. Ei pot intra și cu o sticlă de apă, creion și gumă de șters (doar pentru proba de Matematică sau scris pe ciornă). În săli este interzisă utilizarea de materiale auxiliare (dicționare, fițuici etc.) sau comunicarea între candidați ori cu exteriorul centrului de examen.
Elevii semnează un proces-verbal de luare la cunoștință a acestor reguli pentru desfășurarea probei.
La ora 09:00, candidații primesc subiectele și încep redactarea răspunsurilor. Timpul de lucru este de două ore (120 de minute), iar părăsirea sălii nu este permisă mai devreme de ora 10:00, chiar dacă elevul termină mai repede.
Elevii pot solicita foi tipizate cu rânduri suplimentare care trebuie completate cu datele necesare. Colțurile acestora vor fi îndoite și lipite de către profesorii asistenți, pentru a asigura secretizarea lucrării și foile sunt capsate la predarea lucrării de către candidați.
În cazul în care un candidat greșește, corectura se face printr-o linie orizontală simplă, fără alte semne sau ștersături. Se primesc și ciorne, care nu se corectează, dar trebuie predate la finalul probei.
Toate sălile de examen sunt supravegheate audio-video. Este strict interzis ca elevii să aibă asupra lor telefoane mobile, ceasuri smart sau alte dispozitive electronice, precum și notițe ori alte materiale interzise.
Calendarul Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2024-2025 este următorul:
- 10-13 iunie 2025: Înscrierea la Evaluarea Națională
- 13 iunie 2025: Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
- 23 iunie 2025: Limba și literatura română – probă scrisă
- 25 iunie 2025: Matematică – probă scrisă
- 27 iunie 2025: Limba și literatura maternă – probă scrisă
- 3 iulie 2025: Afișarea rezultatelor inițiale, vizualizarea lucrărilor scrise (cererile se depun doar între 14:00 și 17:00) și depunerea contestațiilor
- 4-5 iulie 2025: Vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor
- 6-9 iulie 2025: Soluționarea contestațiilor
- 10 iulie 2025: Afișarea rezultatelor finale
Cornelia RĂDULESCU