APM Teleorman: Arderea frunzelor, interzisă
Arderea frunzelor este interzisă din acest an, însă ele pot fi foarte valoroase pentru grădină prin transformarea în compost, deoarece conţin de două ori mai multe minerale decât alte îngrăşăminte.
Conform Legii nr. 181/2020 privind gestionarea deşeurilor nepericuloase compostabile, autorităţile administraţiei publice locale sau, după caz, subdiviziunile administrativ-teritoriale ale municipiilor, asociaţiile de dezvoltare intercomunitară ale acestora, trebuie să implementeze sistemul de colectare separată a deşeurilor biodegradabile, să extindă colectarea separată din uşă în uşă a biodeşeurilor în mediul urban, dublată de implementarea schemei „plăteşte pentru cât arunci” şi să încurajeze compostarea individuală în gospodăriile din mediul rural.
Biodeşeurile sunt deşeuri biodegradabile provenite din grădini şi parcuri, deşeurile alimentare sau cele provenite din bucătăriile gospodăriilor private, din birouri, cantine, restaurante, comerţul cu ridicata, de la firme de catering şi magazinele de vânzare cu amănuntul, deşeuri similare provenite din unităţile de prelucrare a produselor alimentare, hârtia şi cartonul care nu au putut fi reciclate.
Persoanele fizice si juridice care generează deşeuri biodegradabile au obligaţia să depună aceste deşeuri în spaţiile indicate sau să le predea operatorilor autorizaţi pentru colectarea lor.
Prevederile legii fac ca arderea frunzelor şi a altor resturi vegetale să devină o contravenţie care se plăteşte cu amendă de la 400 lei la 800 lei pentru persoanele fizice şi de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru persoanele juridice.
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către personalul împuternicit din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu.
Cornelia RĂDULESCU