Victorie muncită pentru baschetbalistele alexăndrene

CSBT Alexandria a revenit pe poziţia a cincea după ce a reuşit să se impună într-un meci nebun. Baschetbalistele alexăndrene au reuşit să se impună în deplasarea de la Galaţi abia în ultimele secunde ale partidei.
Meciul de baschet dintre Phoenix Galaţi şi CSBT Alexandria din etapa a 20-a din Liga feminină a fost interzis cardiacilor. Echipa alexăndreană a început extrem de prost meciul, iar la finalul primul sfert erau deja conduse cu 7 puncte (21 – 14). După mai multe schimbări făcute de către antrenorul Mădălin Piperea, în sfertul secund jocul alexăndrencelor a început să se lege, iar diferenţa s-a micşorat puţin. Cu toate acestea şi la pauză scorul era favorabil tot gazdelor, 36 la 33.
Alexăndrencele au reuşit să rămână ”în joc” şi în sfertul al treilea şi pentru prima dată au preluat conducerea pe tabela de marcaj. La finalul celor 30 de minute efective de joc tabela de marcaj arăta scorul de 51 la 52.
În ultima parte a partidei, ambele echipe au fost, rând pe rând, la conducere şi nimeni nu ar fi riscat să dea un pronostic pentru finalul partidei. Experienţa şi-a spus însă cuvântul, iar fetele lui Mădălin Piperea au reuşit să respingă mai multe atacuri ale adversarelor. Finalul partidei a aparţinut echipei alexăndrene care a reuşit să se desprindă la 5 puncte, 65 la 70.
Cea mai bună marcatoare a alexăndrencelor a fost Alina Chivu, cu 14 puncte. O altă jucătoare care a înclinat rezultatul în favoarea teleormănencelor a fost şi Viorela Voicu. În cele 30 de minute pe care le-a petrecut efectiv în teren, Viorela a reuşit 10 puncte, 11 recuperări şi 4 assisturi.
În urma acestei victorii CSBT Alexandria acumulează 31 de puncte şi ocupă poziţia a cincea a clasamentului cu 13 victorii şi 5 înfrângeri. Trebuie amintit faptul că echipa alexăndreană are două meciuri.
Următoarea etapă este una extrem facilă pentru CSBT Alexandria. Fetele vor face deplasarea la Cluj acolo unde vor da piept cu ocupanta poziţiei a 12-a în clasament. Disputa dintre cele două formaţii va avea loc sâmbătă, 22 februarie.