”Războiul” intern din Ucraina afectează baschetul teleormănean

Conflictul din Ucraina afectează sportul teleormănean. Trei baschetbaliste americance care evoluează la CSBT Alexandria au decis să plece din România de teama unui război care ar putea izbucni în zonă. Ashley Graham, Kelsey Patrick şi Alissa Smith au părăsit deja România de teamă ca războiul intern din Ucraina să nu degenereze şi astfel să le fie pusă în pericol siguranţa şi integritatea personală.
Echipa de baschet alexăndreană a rămas fără trei dintre jucătoarele de bază. Americancele Ashley Graham, Kelsey Patrick şi Alissa Smith au fost chemate în ţara de origine din cauza conflictelor izbucnite la graniţa României. Familiile celor trei jucătoare au informat printr-un mail clubul alexăndrean în legătură cu această decizie.
Potrivit antrenorului Mădălin Piperea, motivul principal pentru plecarea jucătoarelor americance îl constituie ”evenimentele din Ucraina”. ”Familiile sportivelor s-au arătat îngrijorate de evenimentele din Ucraina şi le-au solicitat celor trei jucătoare să revină acasă”, a precizat antrenorul.
Se pare că plecarea americancelor nu este definitivă, iar acestea sunt dispuse să revină în campionatul României de baschet dacă ”spiritele” din ţara vecină se vor linişti.
Până atunci lotul CSBT Alexandria este în degringoladă. În ultimele două jocuri acestea n-au mai reuşit să se ridice la aceeaşi valoare şi au pierdut ambele partide.
Primul dintre meciuri a avut loc duminică, în deplasare, la Timişoara. Deşi porneau ca favorite, alexăndrencele au reuşit să ”ţină piept” adversarelor preţ de 20 de minute. Mai mult decât atât, la pauza mare, tabela de marcaj era în favoarea teleormănencelor, scor 35 la 39.
Partea secundă a partidei a fost una de coşmar pentru elevele lui Mădălin Piperea. În sfertul al treilea au ratat din toate poziţiile, iar adversarele au reuşit să preia conducerea.
Meciul s-a terminat cu scorul de 75 la 68 în favoarea echipei timişorene.
Peste mai puţin de 24 de ore a urmat o altă înfrângere pentru teleormănence. Şi de această dată tot în deplasare, dar la Arad. Din cele 4 sferturi, CSBT a reuşit să se impună doar în ultimul, dar asta pe fondul relaxării adversarelor. Meciul s-a terminat cu scorul de 76 la 58.
În urma celor două înfrângeri, CSBT a rămas pe poziţia a 5-a a clasamentului, la egalitate de puncte cu ocupanta poziţiei a 6-a, Olimpia Braşov.

CS Universitatea Alba Iulia – SCM CSS Craiova 108:30
Univ Goldiş ICIM Arad – CSBT Alexandria 76-58 (meci disputat în avans – etapa a 24-a)