Handbaliştii alexăndreni se apropie de ”zona periculoasă”

Handbaliştii alexăndreni au bifat a 7-a înfrângere în acest sezon. Cotaţi cu şansa a doua în meciul din deplasare contra echipei a doua a Bacăului, formaţia pregătită de Toma Constantin a intrat destul de timorată pe teren şi n-a reuşit să reziste decât în prima repriză.
Deşi au încercat să facă o figură cât mai bună adversarilor, cei din urmă şi-au respectat statutul de favoriţi şi au pus stăpânire pe joc încă din primele minute. Gazdele au intrat la vestiare cu un avans de 5 puncte.
Alexăndrenii şi-au pierdut luciditatea după pauză şi au fost învinşi categoric de o echipă mult mai experimentată. Scorul final al meciului Ştiinţa II Bacău – Handbal Teleorman Alexandria a fost 41-23.
În urma acestui eşec, alexăndrenii mai coboară o poziţie în clasament până pe locul 8, cu doar 12 puncte din 11 meciuri.
Următoarea partidă şi ultima din acest tur de campionat este una facilă pentru băieţii lui Toma Constantin. Aceştia vor întâlni pe teren propriu echipa din Piatra Neamţ. Meciul se va disputa duminică, 15 decembrie, în Sala Sporturilor, începând cu ora 16:00.
Claudiu DUMITRACHE
Etapa a XII-a Duminica, 08.12.2013

CSM Calarasi – HC Buzau 2012 – 45 – 26 (23-13) Arbitri: Candidatu/Spătaru – TR
CSM Ploieşti – HC Vaslui – 28 – 43 (12-18) Arbitri: Eremia/Drăgănescu – GJ (Observator: Ciucan Viorel)
ȘTIINȚA MUNICIPAL DEDEMAN II Bacău – AS CS CSH TELEORMAN Alexandria – 41-23 (16-11)Arbitri: Pârvu/Stămătoiu – B
LPS Piatra Neamţ – CSM Focşani 2007 – 19-33 (9-13) Arbitri: Bura/Agavriloaie – IS
CS UNIVERSITATEA Târgovişte – CS POLITEHNICA ȘTIINȚA MIROSLAVA Iaşi – 28-48 (11-20) Arbitri: Mihai/Petre – BV
CS UNIVERSITATEA Galaţi – HC UNIVERSITAS Iaşi – 33-30 (20-17) Arbitri: Vlad/Velişca – BZ