Fără victorie în acest an

Un nou eşec pentru handbaliştii alexăndreni. Aceştia n-au reuşit să câştige în acest an nici o partidă deşi la pauză, de fiecare dată, scorul le-a fost favorabil.
Handbaliştii alexăndreni nu reuşesc să câştige. Deşi joacă foarte bine în prima repriză, aceştia cedează în partea secundă, iar la final, scorul este mereu în favoarea adversarului.
Noului antrenor al echipei de handbal din Alexandria, Liviu Candidatu nu reuşeşte să-şi ţină jucătorii ”în priză” până la fluierul de final al arbitrului. În toate partidele jucate în acest an, echipa alexăndreană a câştigat prima repriză, dar până la final a pierdut partida.
Aşa s-a întâmplat şi în ultima etapă din campionatul diviziei A de handbal masculin. Deşi la pauză elevii lui Candidatu au avut un avans de 4 puncte (9 la 13), câştigătoarea partidei a fost echipa din Iaşi care a reuşit să se impună la o diferenţă de 3 puncte (24 la 21).
Alexăndrenii sunt condamnaţi să învingă în următoarea partidă dacă nu vor să piardă şi poziţia a 8-a a clasamentului. Peste doar două zile, mai exact joi, aceştia vor juca pe teren propriu contra celor din Focşani.

C. DUMITRACHE

Etapa a XVII-a, duminica, 16 februarie
CSM Focsani 2007 – HCM Câmpina 40-16 (18-9) Arbitri: Dinu/Dogarascu – B
CS POLITEHNICA Iaşi – AS CS CSH TELEORMAN Alexandria 24-21 (9-13) Arbitri: Nicolaievici/Senciuc – SV
HC UNIVERSITAS Iaşi – HC Vaslui 25-35 (11-16) Arbitri: Chirac/Vlasa – BN
CS UNIVERSITATEA Galaţi – HC Buzău 2012 41-21 (16-12) Arbitri: Dumitru/Teglas – VN/PH
LPS Piatra Neamţ – CSM Călăraşi 28 – 56 (13-30) Arbitri: Agavriloaie/Bura – GL
ȘTIINȚA MUNICIPAL DEDEMAN II Bacău – CSM Ploieşti 41-28 (21-11) Arbitri: Dobre/Potarniche – B/BZ