CSS Alexandria este din nou campioană

CSS Alexandria este din nou campioană națională la baschet U18. În meciul din finală, partida a fost una strânsă, ardelencele distanțându-se la 15-8 în minutul șapte al încleștării. Fetele lui Mădălin Piperea și-au revenit pe parcurs și chiar au trecut la conducere înainte de pauză.

Duelul s-a decis în sfertul trei, când Alexandria a terminat secvența cu 11-18. Arădencele au avut forța să se apropie la cinci posesii, dar timpul și inexactitățile ofensive au ținut cu jucătoarele din județul Teleorman.

Alina Podar a impresionat în atac, contabilizând 31 de puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă. Teodora Manea a contribuit prin 11 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive. Eliza Ispas a strâns 10 puncte.

De partea cealaltă, Irina Părău a ieșit în evidență cu un double-double, alcătuit din 16 puncte și 12 recuperări. Andreea Crețu s-a remarcat cu 14 puncte și 8 recuperări.