CS Vârtoape este campioana judeţeană de futsal

CS Vârtoape este noua campioană judeţeană de fotbal în sală. Jucătorii din Vârtoape au reuşit să se impună fără emoţii în derby-ul jucat în ultima etapă împotriva celor din Ţigăneşti cu scorul de 4 la 0.
A 12-a ediţie a campionatului Judeţean de Fotbal în sală şi-a desemnat câştigătoarea. Titlul de campion a fost obţinut, pe merit, de echipa din Vârtoape. Ultima etapă a campionatului a adus faţă în faţă principalele candidate pentru fotoliul de campion: CS Vârtoape şi Unirea Ţigăneşti. Deşi pornea ca favorită înaintea acestui meci, echipa din Ţigăneşti, antrenată de Florea Voicilă, n-a reuşit să se ridice la nivelul aşteptărilor şi a pierdut poziţia de lider şi automat titlul de campion într-o manieră categorică.
Pentru a câştiga această competiţie, formaţia din Ţigăneşti avea nevoie de meci egal, iar echipa din Vârtoape era obligată să învingă. Graţie unui joc extrem de bun, CS Vârtoape s-a impus cu scorul de 4 la 0 şi astfel şi-a adjudecat titlul judeţean. Golurile vârtopenilor au fost înscrise de Iulică Grosu (dublă), Ninel Ionescu şi Viorel Voica.
Şi pentru că Iulică Grosu a fost omul de bază al echipei din Vârtoape, conducerea AJF Teleorman a decis ca titlul de jucător al turneului să-i fie desemnat. Pentru această performanţă el s-a ales şi cu suma de 200 lei.
Câştigătoarea competiţiei a fost premiată cu suma de 500 de lei, iar ocupanta locului 2, Unirea Ţigăneşti a încasat 300 de lei.
Podiumul a fost completat de echipa din Alexandria.
Pentru competiţia din acest an s-au înscris doar 6 echipe. Este vorba despre Universitatea Alexandria, Unirea Ţigănesti, Viaţă Nouă Olteni, Atletic Orbeasca, CS Vârtoape şi Uda Clocociov. La ediţia precedentă s-au înscris 12 echipe, iar campioană judeţeană a fost Universitatea Alexandria.